null

Enjoy FREE Shipping on all U.S. Orders over $60!

×

Math

Math

Math Teaching Materials for Students and Teachers

Math Teaching Materials for Students and TeachersStudents learning math can benefit from the use of various educational tools and strategies that help them engage with mathematical concepts. To select the right products to enhance learning, educators and parents should consider students grade levels and plan to lead students through a logical progression of concepts. The wide selection of educational tools for math suits different learning styles, and many tools can also accommodate several approaches or strategies. These approaches to educational products can target the needs of individual students, such as supplementing textbooks with math workbooks for extra practice or engaging in various activities using the same set of manipulatives to encourage visualization.

Tools that help students visualize concepts , engage in skill and drill activities for memorization, follow textbook examples to complete practice problems, and so on have been carefully selected and made available here to assist students with developing their understanding of mathematical concepts from preschool to geometry.

  • Product
  • Qty in Cart
  • Quantity
  • Price
  • Subtotal
  • On Sale
    Catch-Up Math, Grade 4 Catch-Up Math, Grade 4

    Catch-Up Math, Grade 4

    Shell Education

    Now: $24.40
    Was: $26.24
    Get your child back on track in math class! This book provides easy-to-follow instruction and practice to support fourth grade students who are struggling in math. Families appreciate that this engaging, colorful book offers simple step-by-step...
    Now: $24.40
    Was: $26.24
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $24.40
    Was: $26.24
    Subtotal:
  • On Sale
    Catch-Up Math: 3rd Grade Catch-Up Math: 3rd Grade

    Catch-Up Math: 3rd Grade

    Shell Education

    Now: $24.40
    Was: $26.24
    Get your child back on track in math class! This book offers easy-to-follow instruction and practice to support third grade students who are struggling in math. Families appreciate that this useful, colorful book provides simple step-by-step explanations...
    Now: $24.40
    Was: $26.24
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $24.40
    Was: $26.24
    Subtotal:
  • On Sale
    Play & Learn Math Reproducible Workbooks, Grade 2-4 Bundle

    Play & Learn Math Reproducible Workbooks, Grade 2-4 Bundle

    Scholastic Teaching Solutions

    Now: $23.42
    Was: $25.18
    Add some spark to math time with these creative, lively games and activities that build math skills. Using dominoes, playing cards, number cubes, and other manipulatives, children explore doubles, make 10, decompose numbers, solve simple word problems,...
    Now: $23.42
    Was: $25.18
    Qty in Cart: 0
    Price:
    Now: $23.42
    Was: $25.18
    Subtotal:
  • On Sale
    Play & Learn Math Reproducible Workbooks, Grade 1-3 Bundle

    Play & Learn Math Reproducible Workbooks, Grade 1-3 Bundle

    Scholastic Teaching Solutions

    Now: $23.42
    Was: $25.18
    Perfect for math centers and small-group instruction, these delightful activities meet core math standards. Make the most of the hundred chart in your classroom! This collection of innovative, creative games and activities teach children number patterns...
    Now: $23.42
    Was: $25.18
    Qty in Cart: 0
    Price:
    Now: $23.42
    Was: $25.18
    Subtotal:
  • On Sale
    Flash Cards: Math Set 2, 3 Sets Flash Cards: Math Set 2, 3 Sets

    Flash Cards: Math Set 2, 3 Sets

    Scholastic Teaching Solutions

    Now: $11.69
    Was: $12.57
    Reinforce reading and math skills in a flash with these colorful, double-sided card sets. Each one includes activity cards with helpful tips and suggestions for making learning fun. Flash cards measure 3" x 5.25". Each set includes 54-58 flashcards...
    Now: $11.69
    Was: $12.57
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $11.69
    Was: $12.57
    Subtotal:
  • On Sale
    Flash Cards: Math Set 1, 3 Sets Flash Cards: Math Set 1, 3 Sets

    Flash Cards: Math Set 1, 3 Sets

    Scholastic Teaching Solutions

    Now: $11.69
    Was: $12.57
    Reinforce reading and math skills in a flash with these colorful, double-sided card sets. Each one includes activity cards with helpful tips and suggestions for making learning fun. Flash cards measure 3" x 5.25". Each set includes 54-58 flashcards...
    Now: $11.69
    Was: $12.57
    Qty in Cart: 0
    Price:
    Now: $11.69
    Was: $12.57
    Subtotal:
  • On Sale
    Flash Cards: Multiplication 0 - 12, 6 Packs Flash Cards: Multiplication 0 - 12, 6 Packs

    Flash Cards: Multiplication 0 - 12, 6 Packs

    Scholastic Teaching Solutions

    Now: $23.38
    Was: $25.14
    Give children a head start in math with these double-sided, self-checking flash cards. Each side of the cards features a multiplication fact from 0 to 12. Answers are on the reverse side. Perfect for group or individual play! Each pack includes 56 cards:...
    Now: $23.38
    Was: $25.14
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $23.38
    Was: $25.14
    Subtotal:
  • On Sale
    Tangoes, Original Game, Pack of 2 Tangoes, Original Game, Pack of 2

    Tangoes, Original Game, Pack of 2

    Smartgames®

    Now: $23.42
    Was: $25.18
    Tangoes Classic features 54 challenges where players place geometric Tangram pieces to match the image shown in each challenge. Comes in a handy, compact storage case...making it great for travel! For 1-2 players ages 5 to adult. Each game includes 2...
    Now: $23.42
    Was: $25.18
    Qty in Cart: 0
    Price:
    Now: $23.42
    Was: $25.18
    Subtotal:
  • On Sale
    Tangoes, Original Game Tangoes, Original Game

    Tangoes, Original Game

    Smartgames®

    Now: $11.71
    Was: $12.59
    Our Classic Tangoes Puzzle Game in eye-catching Royal Blue -- the one that started it all! Packed in our signature, slim plastic case with grooved texturing, this challenging game includes two sets of seven playing pieces in blue and red, along with Card...
    Now: $11.71
    Was: $12.59
    Qty in Cart: 0
    Price:
    Now: $11.71
    Was: $12.59
    Subtotal:
  • On Sale
    Drive-Thru Menu Math: Multiply & Divide Money

    Drive-Thru Menu Math: Multiply & Divide Money

    Remedia Publications

    Now: $14.64
    Was: $15.74
    An Appetizing Approach to Learning Math Skills! From burgers to burritos, nearly everything you might order from a fast food restaurant can be found on the colorful menus included in this hands-on, practical math series. Students solve computation and...
    Now: $14.64
    Was: $15.74
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $14.64
    Was: $15.74
    Subtotal:
  • On Sale
    Drive-Thru Menu Math: Add & Subtract Money

    Drive-Thru Menu Math: Add & Subtract Money

    Remedia Publications

    Now: $14.64
    Was: $15.74
    From burgers to burritos, nearly everything you might order from a fast food restaurant can be found on the colorful menus included in this hands-on, practical math series. Students solve computation and real-life word problems by referring to the highly...
    Now: $14.64
    Was: $15.74
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $14.64
    Was: $15.74
    Subtotal:
  • On Sale
    Credit Card Math: Life Skills Math Series, Pack of 3 Credit Card Math: Life Skills Math Series, Pack of 3

    Credit Card Math: Life Skills Math Series, Pack of 3

    Remedia Publications

    Now: $35.12
    Was: $37.77
    Everything you ever needed to know about credit cards—All in one book!How do I get a credit card? What is a credit score? How do I use a credit card? What is an account statement? Answers to these questions and much more are featured in this...
    Now: $35.12
    Was: $37.77
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $35.12
    Was: $37.77
    Subtotal:
  • On Sale
    Checkbook Math: Life Skills Math Series, Grades 6-12

    Checkbook Math: Life Skills Math Series, Grades 6-12

    Remedia Publications

    Now: $9.76
    Was: $10.49
    After learning how to write a check, students are challenged with real-life finance word problems. First they must solve a math question. Next they are required to write a check for the correct amount, record the transactions, and keep track of the...
    Now: $9.76
    Was: $10.49
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $9.76
    Was: $10.49
    Subtotal:
  • On Sale
    Timed Math Drills: Multiplication Workbook

    Timed Math Drills: Multiplication Workbook

    Remedia Publications

    Now: $9.76
    Was: $10.49
    Success in all areas of mathematics starts with a solid knowledge of the basic facts. This book provides concentrated practice of basic multiplication facts to help students reach mastery level. Timed Math Drills: Multiplication provides step-by-step...
    Now: $9.76
    Was: $10.49
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $9.76
    Was: $10.49
    Subtotal:
  • On Sale
    Timed Math Drills: Subtraction Workbook

    Timed Math Drills: Subtraction Workbook

    Remedia Publications

    Now: $9.76
    Was: $10.49
    Success in all areas of mathematics starts with a solid knowledge of the basic facts. This book provides concentrated practice of basic subtraction facts to help students reach mastery level. Timed Math Drills: Subtraction provides step-by-step practice...
    Now: $9.76
    Was: $10.49
    Qty in Cart: 0
    Price:
    Now: $9.76
    Was: $10.49
    Subtotal:
  • On Sale
    Timed Math Drills: Addition Workbook

    Timed Math Drills: Addition Workbook

    Remedia Publications

    Now: $9.76
    Was: $10.49
    Success in all areas of mathematics starts with a solid knowledge of the basic facts. This book provides concentrated practice of basic addition facts to help students reach mastery level. 32-page book. Timed Math Drills: Addition provides step-by-step...
    Now: $9.76
    Was: $10.49
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $9.76
    Was: $10.49
    Subtotal:
  • On Sale
    Department Store Math Activity Book, Grades 4-8

    Department Store Math Activity Book, Grades 4-8

    Remedia Publications

    Now: $14.64
    Was: $15.74
    From backpacks to blow dryers, nearly everything you might shop for in a discount department store can be found on the colorful, 11x17 inch fold-out price list that generates hundreds of addition, subtraction, multiplication, and division word problems...
    Now: $14.64
    Was: $15.74
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $14.64
    Was: $15.74
    Subtotal:
  • On Sale
    Menu Math for Beginners Book, Grades 1-3

    Menu Math for Beginners Book, Grades 1-3

    Remedia Publications

    Now: $12.68
    Was: $13.64
    Reinforce your basic math program with our Real-Life Math book! This fun and effective book teaches simple addition, subtraction, and multiplication through the use of real-life situations. Students will have a great time as they refer to the colorful...
    Now: $12.68
    Was: $13.64
    Qty in Cart: 0
    Price:
    Now: $12.68
    Was: $13.64
    Subtotal:
  • On Sale
    Market Math for Beginners Book, Grades 3-6

    Market Math for Beginners Book, Grades 3-6

    Remedia Publications

    Now: $14.64
    Was: $15.74
    Spice up your basic math program! This fun and effective book develops math reasoning and computation skills through the use of real-life shopping situations. From peanut butter to paper towels, nearly everything you might shop for in a grocery store can...
    Now: $14.64
    Was: $15.74
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $14.64
    Was: $15.74
    Subtotal:
  • On Sale
    Menu Math: The Hamburger Hut Book, 6 Extra Menus Per Pack, 3 Packs Menu Math: The Hamburger Hut Book, 6 Extra Menus Per Pack, 3 Packs

    Menu Math: The Hamburger Hut Book, 6 Extra Menus Per Pack, 3 Packs

    Remedia Publications

    Now: $26.34
    Was: $28.32
    Each pack includes 6 extra price lists for The Hamburger Hut. Perfect for role-playing situations and classrooms where students will benefit from having their own full-color, realistic price list to use instead of a black and white photocopy. Sold as 3...
    Now: $26.34
    Was: $28.32
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    Now: $26.34
    Was: $28.32
    Subtotal:
  • Total: items /

Adding your products to cart

×