Math
Math Teaching Materials for Students and Teachers
Students learning math can benefit from the use of various educational tools and strategies that help them engage with mathematical concepts. To select the right products to enhance learning, educators and parents should consider students grade levels and plan to lead students through a logical progression of concepts. The wide selection of educational tools for math suits different learning styles, and many tools can also accommodate several approaches or strategies. These approaches to educational products can target the needs of individual students, such as supplementing textbooks with math workbooks for extra practice or engaging in various activities using the same set of manipulatives to encourage visualization.
Tools that help students visualize concepts , engage in skill and drill activities for memorization, follow textbook examples to complete practice problems, and so on have been carefully selected and made available here to assist students with developing their understanding of mathematical concepts from preschool to geometry.
- Product
- Qty in Cart
- Quantity
- Price
- Subtotal
-
On Sale
Sum Swamp™ Addition & Subtraction Game
Learning Resources
Now: $21.47Was: $23.09Math becomes an adventure with this award-winning addition and subtraction game that takes kids on a journey through Sum Swamp. They'll make their way over the crocodile shortcut and through the swamp to the finish by adding and subtracting the numbers...Now: $21.47Was: $23.09 -
On Sale
10-Row Rekenrek Counting Frame
Learning Resources
Now: $19.52Was: $20.99Teach children how to visualize numbers up to 100! This calculating tool provides young learners with the visual model they need to discover number relationships and develop addition and subtraction strategies. Red and white colored beads allow kids to...Now: $19.52Was: $20.99 -
On Sale
2-Row Rekenrek Counting Frame
Learning Resources
Now: $7.80Was: $8.39Practice counting, adding, and subtracting using the red and white beads, which are in 2 rows of 10 (5 red and 5 white in each row). The beads slide along the wires providing a great visual model for number concepts. Measures 9"L x 2.75"W x 3"H. Each...Now: $7.80Was: $8.39 -
On Sale
2 Color Desktop Abacus
Learning Resources
Now: $13.66Was: $14.69This abacus features a frame that is thicker than the beads, which allows abacus to lie flat on student desks. Abacus activities offer students tactile counting practice and visual reinforcement of math facts. Includes 10 rows of 10 beads in 2 colors...Now: $13.66Was: $14.69 -
On Sale
View-Thru Geometric Solids
Learning Resources
Now: $19.52Was: $20.99Transparent, 3-D plastic shapes get an update-bold, bright colors! This selection of common geometric shapes offers a concrete way to explore geometry, volume and other measurement concepts. Allows students to relate 2-D shapes to 3-D solids by examining...Now: $19.52Was: $20.99 -
On Sale
Hexagram Weights, 54 Per Set, 2 Sets
Learning Resources
Now: $25.37Was: $27.28Explore weight and measurement with these easily stackable Hexagram® Weights. Color-coded weights offer visual cues in measurement activities. Each set of 54 includes twenty 1g, twenty 5g, ten 10g and four 20g weights. Sold as 2 sets for a total of...Now: $25.37Was: $27.28 -
On Sale
Hexagram Weights, Pack of 54
Learning Resources
Now: $12.68Was: $13.64Explore weight and measurement with these easily stackable Hexagram® Weights. Color-coded weights offer visual cues in measurement activities. Set of 54 includes twenty 1g, twenty 5g, ten 10g and four 20g weights.Key Features:Stackable, color-coded...Now: $12.68Was: $13.64 -
On Sale
Measuring Spoons, 6 Per Set, 12 Sets
Learning Resources
Now: $35.04Was: $37.67Set of 5 sturdy plastic measures comes with detachable rings and nests for storage. Includes 1/8 teaspoon (0.62 ml), ¼teaspoon (1.25 ml), ½ teaspoon (2.5 ml), 1 teaspoon (5 ml), ½ tablespoon (7.5 ml), and 1 tablespoon (15 ml). Sold...Now: $35.04Was: $37.67 -
On Sale
Measuring Spoons, Pack of 6
Learning Resources
Now: $2.92Was: $3.14Set of five sturdy plastic measures comes with detachable rings and nests for storage. Includes 1/8 teaspoon (0.62 ml), ¼teaspoon (1.25 ml), ½ teaspoon (2.5 ml), 1 teaspoon (5 ml), ½ tablespoon (7.5 ml), and 1 tablespoon (15 ml) .Key...Now: $2.92Was: $3.14 -
On Sale
Measuring Cups, 5 Per Set, 6 Sets
Learning Resources
Now: $17.52Was: $18.84Set of sturdy plastic measures comes with detachable rings and nests for storage. Each set includes 5 pieces: 1/8 cup (29.5 ml), 1/4 cup (59 ml), 1/3 cup (79 ml), 1/2 cup (118 ml), and 1 cup (236 ml) sizes. Sold as 6 packs for a total of 30 pieces.Key...Now: $17.52Was: $18.84 -
On Sale
Measuring Cups, Pack of 5
Learning Resources
Now: $2.92Was: $3.14Set of five sturdy plastic measures comes with detachable rings and nests for storage. Includes 1/8 cup (29.5 ml), 1/4 cup (59 ml), 1/3 cup (79 ml), ½ cup (118 ml), and 1 cup (236 ml) sizes.Key Features:TEACH liquid measurement and equivalencies...Now: $2.92Was: $3.14 -
On Sale
MathLink® Cubes, Set of 1000
Learning Resources
Now: $141.58Was: $152.24Stackable cubes are easy for little hands to connect and twist apart. Great for counting to 100 by ones and tens, grouping, and one-to-one correspondence. MathLink® Cubes link together on all sides of each cube with geometric shape cut-outs for more...Now: $141.58Was: $152.24 -
On Sale
Mathlink® Cubes Early Math Activity Set
Learning Resources
Now: $23.43Was: $25.19Build math skills one cube at a time! This 115-piece set pairs colorful MathLink® cubes with activity cards focused on addition, subtraction, sequencing, and more. Cubes provide a hands-on visual aid to math lessons, and double as an open-ended...Now: $23.43Was: $25.19 -
On Sale
MathLink® Cubes, Set of 100
Learning Resources
Now: $14.64Was: $15.74Stackable cubes are easy for little hands to connect and twist apart. Great for counting to 100 by ones and tens, grouping, and one-to-one correspondence. MathLink® Cubes link together on all sides of each cube with geometric shape cut-outs for more...Now: $14.64Was: $15.74 -
On Sale
Brights!® Base Ten Classroom Set
Learning Resources
Now: $126.94Was: $136.49Teacher-approved base 10 blocks plus dynamic colors equals number models that really pack a punch! Introducing Brights!: teaching tools you know and love, in cutting-edge colors they'll embrace. Classroom Set includes 823 durable plastic pieces to help...Now: $126.94Was: $136.49 -
On Sale
Brights! Base 10 Starter Set
Learning Resources
Now: $43.93Was: $47.24Teacher-approved base 10 blocks plus dynamic colors equals number models that really pack a punch! Introducing Brights!: teaching tools you know and love, in cutting-edge colors they'll embrace. Starter Set includes 141 durable plastic pieces to help...Now: $43.93Was: $47.24 -
On Sale
All About Me Family Counters™, Set of 72
Learning Resources
Now: $24.40Was: $26.24Meet a real multi-tasking family of manipulatives! Help young children learn all about themselves and their families. Also great for counting, sorting and patterning.Set of 72 counters come in 6 different shapes and colors to represent the people and...Now: $24.40Was: $26.24 -
On Sale
Under the Sea Ocean Counters™
Learning Resources
Now: $25.38Was: $27.29Dive into counting, sorting, patterning, and other early math skills! Set of 72 counters come in 6 different shapes and colors. Ocean animals include whale, shark, seal, octopus, stingray, and turtle. Great for your Under the Sea theme! Includes a...Now: $25.38Was: $27.29 -
On Sale
Penguins on Ice™ Math Activity Set
Learning Resources
Now: $40.03Was: $43.04Penguins on Ice Math Activity Set Cool penguin set goes the extra mile -- so versatile! Ice bars hold 10 penguins each and connect 2 ways -- horizontally (number line) or vertically (hundred grid). Reinforces so many math concepts -- numbers, counting,...Now: $40.03Was: $43.04 -
On Sale
Snap it Up! Card Games, Addition/Subtraction
Learning Resources
Now: $11.71Was: $12.59This exciting, fast-paced card game provides kids with hard-hitting practice math skills! Players pick and pass cards as fast as they can to make math equations. It's fast! It's crazy! And it's so much fun, kids will want to snap it up again and again!...Now: $11.71Was: $12.59